O běhu s klokanem

Běh s Klokanem je krosový závod určený jak dětem a mládeži, tak dospělým, zejména výkonným sportovcům. Je součástí Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje a Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, v jehož rámci běží muži 9 km a ženy 7 km. Koná se každoročně koncem září v Olomouci-Hejčíně u Mlýnského potoka, prezence probíhá v Hospodě U Travise.

Nejedná se pouze o běžecký závod, ale jde o společensko-sportovní akci, jejímž cílem je, aby si děti i rodiče užili zábavu i sport pohromadě.

Zakladateli Běhu s klokanem jsou prof. RNDr. Josef Molnár, CSc. a Libuše Machalická (hlavní organizátor). Pořadatelem je Jednota českých matematiků a fyziků, pobočný spolek Olomouc, ve spolupráci s katedrami matematiky Přírodovědecké a Pedagogické fakulty UP, Ligou 100 a dříve dlouhodobě též s Centrem grafických papírů.

Tradice závodu sahá do roku 2006, kdy se uskutečnil první ročník, a to před budovou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (tehdy v Hejčíně). Účastnily se ho pouze děti a celý program měl za cíl propagovat matematiku a pohyb zároveň. Jednalo se o trojboj, ve kterém děti řešily matematické úlohy, soutěžily ve skákání v pytli a absolvovaly běžecký závod. Název akce byl zvolen v souvislosti s propagováním soutěže Matematický klokan, nově též Přírodovědný klokan.

Postupně se (s rostoucím počtem účastníků) program upravil a do popředí zájmu se dostal běžecký závod v několika kategoriích, který byl později zařazen do seriálu závodů Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje. Pro děti je připravena řada běžeckých tras v délkách (od 60 metrů pro nejmenší) podle věkových kategorií. Významnou součástí akce však zůstaly různorodé aktivity pro děti, které se tak nenudí při čekání na svou kategorii nebo na rodiče, kteří právě běhají. 

 

 

Přehled aktivit pro děti:

  • jízda na koloběžkách
  • skákání v pytli
  • hlavolamy
  • jízda na koni
  • fotokoutek s klokanem
  • naučná stezka o klokanech

 

Součástí doprovodného programu je také vystoupení kapely 3+1 z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc.

Velkým zpestřením akce je tombola, která je vyhlášena jak pro děti, tak pro dospělé. Ceny jsou každoročně opravdu hodnotné, a to díky mnoha sponzorům. Všechny děti jsou také v cíli odměněny sladkostmi.

Poděkování patří nejen sponzorům (Olomoucký kraj, Město Olomouc, DECATHLON, FAGRON, HIT RÁDIO ORION, DRAPS, SPOLPHARMA, ANTALIS, PINGU, KOSTKA, Technické služby města Olomouc, HOSPODA U TRAVISE, ČOKOLÁDOVNY OLOMOUC, Centrum grafických papírů a fotoslužeb), ale také řadě dobrovolných pořadatelů, kteří plní své úkoly svědomitě a s nadšením. 

 

 U Travise
Jednota českých matematiků a fyziků
UP
Technické služby města Olomouc
Decathlon
Olomouc
Draps
Olomoucký kraj
Omega
RSJ foundation
Beactive
Matematický klokan
Přírodovědný klokan
Fagron